Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Project Ζω στην πόλη, ζω την πόλη

Ζω στην πόλη, ζω την πόλη

Στα πλαίσια αυτής της βιωματικής δράσης οι μαθητές κατά ομάδες παρατήρησαν, μελέτησαν και παρουσίασαν το σύστημα με το οποίο οργανώνεται η πόλη μας καθώς και βασικές πτυχές της κοινωνίας της. Με αφορμή αυτήν την έρευνα εξέφρασαν συναισθήματα και προβληματισμούς και διατύπωσαν προτάσεις με στόχο τη βελτίωση της ποιότητας ζωής στη Σάμο.

Οι μαθητές είχαν επίσης την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε διαγωνισμό φωτογραφίας με τίτλο "Τι μου αρέσει στο νησί μου και θα ήθελα να διατηρηθεί, τι θα ήθελα να αλλάξει" στα πλαίσια του προγράμματος "Αειφόρο Αιγαίο" της Ελληνικής Εταιρείας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού.

Παρατίθενται φωτογραφίες και παρουσιάσεις:

α. από τις ομαδικές εργασίες των μαθητών

Δομές και υποδομές στη Σάμο

Ο πολιτισμός στη Σάμο

β.από τις συμμετοχές μαθητών στο διαγωνισμό φωτογραφίας στα πλαίσια του προγράμματος "Αειφόρο Αιγαίο"

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ειρήνη Λεκκού (ΠΕ05)