Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Περιβαντολογικές Εφαρμογή στην καλλιέργεια καλλωπιστικών και οπωροκηπευτικών φυτών

Εφαρμογή στην καλλιέργεια καλλωπιστικών και οπωροκηπευτικών φυτών

Ευρετήριο Άρθρου
Εφαρμογή στην καλλιέργεια καλλωπιστικών και οπωροκηπευτικών φυτών
Καθαρισμός από αγριοχορτα, τσάπισμα
Σπορά - Μεταφύτευση
Εκδρομή στη Λέσβο
Όλες οι Σελίδες

Ο χώρος της ιστοσελίδας του 1ου Γυμνασίου Σάμου φιλοξενεί σύντομες περιγραφές και φωτογραφικό υλικό από τις δραστηριότητες που πραγματοποιούνται στη διάρκεια του προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης το οποίο έχει αναλάβει το σχολείο μας.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε το Νοέμβριο του 2011 με στόχο την εξοικειώση των μαθητριών και των μαθήτων που συμμετέχουν σε αυτό με τη διαδικασία της καλλιέργιας, καθώς και να βελτιώσει την εικόνα του αύλιο χώρου του σχολείου μας.

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Ας δούμε την αρχική εικόνα της αυλής του σχολείου μας.

xwrowkipoy  parteri grafeio dnt

parteri kilikio    parteri shmaia

Στα παρτέρια του σχολείου υπήρχαν και κάποιες τριανταφυλλιές, απεριποίητες και ταλαιπωρημένες. Το Φεβρουάριο, πήραμε τα κλαδευτήρια μας και τις κλαδέψαμε για να δυναμώσουν και να ομορφήνουν. Ελπίζουμε να τις δούμε και ανθισμένες πριν τελειώσει η σχολική χρονιά.

parteri grafeio dnt
Κλαδεμήνη Τριανταφυλλιά